Fümigasyon

Fümigasyon

Fümigasyon Nedir?

Modern fümigantlar Methyl Bromide ve Phosphine gazlarıdır. Methyl Bromide’in bir kısım kullanım dezavantajları nedeniyle phosfin gazı hakkında özet bilgi sunulacaktır. Phosphine gazı (PH3) preparat olarak Alüminyum phosfit veya Magnezyum phosfit olarak üretilmektedir. Gaz, kile emdirilmiş tablet veya poşetler biçimindedir. Yüzeyi ince bir parafin tabakası ile kaplanmıştır. Ambalajından çıkarıldıktan 1- 2 saat sonra gaz çıkışı başlar.

Hava sıcaklığı ve nem durumuna göre gaz çıkışı 48 saat sonunda maksimuma çıkar, 60-75 saat sonunda ise gaz çıkışı tamamlanır. Difüzyon kabiliyeti çok yüksek olan bu gaz ortama uygun dozda homojen şekilde dağıtılırsa mevcut canlıları bütün biyolojik dönemlerinde yok eder. Üründe bakiye bırakmaz. Yağ oranı %50’den fazla olan ürünlerde dikkatli olunmalıdır.

Methyl Bromide, Hidrojen siyanür gibi gazlara göre kullanımı kolay ve emin olmakla birlikte özel eğitim görmüş Fümigasyon operatörleri tarafından kullanılması gerekir. Profesyonel olarak bu işi yapacak olanların “Zirai Mücadele Serbest Ziraat Mühendisliği” belgesi ile birlikte iş yeri bazında “Fümigasyon Ruhsatı” na haiz olmaları zorunludur.

Aden Pest Control Zirai Mücadele Serbest Ziraat Mühendisi Belgesine sahip bir ilaçlama firmasıdır.