Fareler Hakkında Bazı Gerçekler

12 Şub, 2017

Fareler Hakkında Bazı Gerçekler

1. Fareler Yüzebilir

Belirli türdeki fareler suya üç gün kadar basabilir ve nefeslerini üç dakika boyunca tutabilir. Ayrıca, bazı türler bir km üzerinde yüzebilirler. Tuvaletlerde de ortaya çıkan fareler boruları kolayca kullanabilirler.

2. Fareler Bazı Kültürlerde Sevilmektedir

Hindu tanrıça Karni Mata’ya tahsis edilen bir tapınak, 15.000’in üzerinde fareye ev sahipliği yapıyor. Bu kemirgenler tapılıyor, korunuyor ve tapınağın insan adanmışları, öldüklerinde fareler gibi reenkarne olacaklarına inanıyor.

3. Onları kuyrukları serin tutuyor.

Fareler insanlar gibi terlemiyorlar, ne de bir köpek gibi sıcağı hafifletmiyorlar. Daha ziyade fareler kan damarlarını kuyruklarında genişletip daraltarak vücut ısısını kontrol eder.

4. Fareler, Dişlerinin Büyümeysini Durduramazlar.

Fareler, kemirici olarak biliniyorlar. Dişleri yılda 10cm kadar büyür. Onları aşındırmak için bişeyler kemirmek zorunda kalıyorlar. Plastikler, Kablolar, Ahşaplar ve kurşun, cüruf blokları ve alüminyum kaplamalı ürünleri de kemiriyorlar.

5. Birçok Farklı Rat Cinsi Var

Çoğu kişi Norveç sıçanlarını (kahverengi sıçanlar), paket sıçanları ve çatı sıçanlarını (siyah sıçanlar) duymuş. Bununla birlikte, pek çok kimse bilmiyor ki dünyada 56 bilinen sıçan türü vardır.

6. Bazı Fareler Oldukça Büyük Olur.

Çöp bidonlarında dolaşan bazı büyük sıçanlar vardır, ancak çoğu insanın görmeye alışkın olduğu sıçan türleri, daha büyük kemirgen akrabalarının bazılarına kıyasla daha küçüktür. Örneğin Sumatran bambu sıçanı 4,5kg ağırlığa ve 45 cm uzunluğa ulaşabilir.

7.Sıçanlar Prolific Yetiştiricileri

Çoğu insanın tanıdıkları sıçanlarda olduğu gibi, hızlı bir şekilde üreyebilirler. Dişi bir fare her üç haftada bir çoğalabilir. Ve doğum yaparken, genellikle 6 ila 10 yavru verirler. Bu yavrular 3-4 aylıkken cinsel olarak olgunlaşırlar, yani kendi yavrularıyla üremeye başlayabilirler.

 

8. Fareler, hastalık yayacak patojenler taşırlar.

Fareler hakkında en çok bilinen gerçeklerden biri, insanlara zarar verebilecek hastalıkları yayacak patojenler taşıyabilmesidir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre sıçanlar ve fareler 35 hastalığa yayılabilir. 2003 yılında maymun çiçeği salgınından bile sorumludurlar.

9. Sıçanlar Gülebilir

Araştırmacı Jaak Panksepp’in “sosyal-neşe” türü dediği şeyleri yaşıyorlar. Sonuç? Gülüyorlar, insandan duyduğunuz gibi doyurucu bir kıkırdama olmasa da bunun yerine, yüksek perdeli cıvıl cıvıl bir ses yayarlar.

Fareler hakkında bazı gerçekleri bildiğinize göre, insanların neden onları evcil hayvan olarak tuttuğunu görebilirsiniz. Yine de, bu, evinizde veya işyerinizde vahşi bir fare ile karşılaşmak istediğiniz anlamına gelmez. Bu nedenle sıçanları uzak tutmanın önemini bilmek gerekir. Sizlerde bu tür gerçeklerle karşılaşmak istemiyorsanız bizi arayın.. 0232 255 01 01

Fareler hakkında bazı gerçekler

admin

Leave a Reply

*